Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uvedení do cesty k branám Damašku

Uvedení do cesty k branám Damašku, cesty několika významů, které se snad závěrem prolnou, aby odhalily závoj nevědomosti...

V letech 2004 a 2005 jsme spolu s přítelkyní Michaelou, dnes manželkou, uskutečnili dlouhou cestu stopem a pěšky napříč celou Afrikou. Když jsme odjížděli, bylo nám dvacet tři let. Po předchozích cestách stopem po Asii jsme toužili prožít něco extrémního, něco, co posune naše hranice až na krajní mez. Vypravili jsme se tedy na celé dva roky do Afriky. Bez plánu, bez zajištění, absolutně svobodně. Naši cestu neomezoval nedostatek času ani předem stanovená trasa, která umí dokonale zadusit rodící se radost z volnosti. Náš směr ovlivňovala pouze politická situace a války v zemích ležících před námi, období dešťů nebo naopak sucha, která uzavírala mnohé oblasti na řadu měsíců, a smrtící nemoci, jako byla ebola v západní Africe. Cestovali jsme velmi levně, neboť jsme celou cestu absolvovali stopem a nocovali jsme ve stanu. Stopovali jsme všechno možné i nemožné a nejčastěji něco mezi tím. Karikatury vozidel, která by v Evropě již ani nenastartovala, překonávají v Africe nejnáročnější terén za přispění obdivuhodné schopnosti improvizace domorodců a nemenší dávky kouzel místních šamanů. Často ale do cíle nedojedou. Válečné zóny jsme překonávali na střechách humanitárních kamionů nebo kamionů se zbraněmi a municí, někdy tak záhadně promíchaných, že nebylo jasné, co vezou, na čí straně stojí a kam vlastně dojedeme. Jediné, co bylo zřejmé, byli odstřelovači, kteří pálili do všeho, co projelo jejich územím, a proto bylo potřeba splynout se střechou kamionu.

Tam, kde se stopovat nedalo, jsme šli pěšky. Koneckonců ta nejkrásnější místa jsou většinou velmi odlehlá a jinak než pěšky se tam dostat nelze. Jsou to místa, kde do současnosti prosvítá původní kouzlo Afriky. Jsou to místa prolomených výhledů do minulosti, snad k onomu původnímu, co nás tak fascinuje. Místa, kde lze stále zakusit život mezi civilizací nezasaženými domorodými kmeny. Místa, kam se turista nepodívá, protože mu v tom zabrání lenost a strach. Pro tato místa stojí Afrika za dlouhou cestu, protože mimo ně, na většině území černého kontinentu, najdete odporný hnus, zapáchající špínu, bující nemoci, šokující brutalitu, tupou nefunkční byrokracii a nepochopitelný africký nesmysl. Na druhou stranu i z toho nakonec krystalizuje něco, co smysl má. Vede ale dlouhá cesta k jeho uchopení, a ta nám trvala léta.

Po návratu z afrického nesmyslu, který jsme se všemi silami snažili pochopit a rozklíčovat, jsme se ocitli v nesmyslu evropském, který jsme před cestou tolik neviděli. Jeden kulturní šok vystřídal druhý. Těžko říci, který byl větší, ale oba byly citelné. V Africe je na všechno čas a nic nefunguje tak, jak by si Evropan představoval. Někdy nezbývá než sdílet s Afričany dýmku a podívat se na celou skutečnost z velkorysejších poloh, jinak by se člověk musel vrátit domů, nebo se zbláznit. V Evropě je všechno naopak. Čas uhání kdesi před námi a my se ho neúspěšně snažíme dohnat v záplavě zbytečných informací, valících se na nás ze všech stran. Někdy nezbývá než sdílet sklenku s těmi, kdo se pokusili vystoupit, případně se vrátit do Afriky, nebo se zbláznit.

Prvním pokusem o srovnání myšlenek bylo sepsání knihy Nahá Afrika, ve které jsme se zaměřili téměř výhradně na úžasná domorodá etnika celého kontinentu. Text vznikal bezprostředně po návratu a neměli jsme tedy prakticky žádný odstup, který by nám umožnil pustit se do hlubších analýz kulturních zajímavostí a rozdílů, smyslů a nesmyslů, natož pak popsat, k čemu nás to celé dovedlo. Cílem bylo pouze vzdát hold překrásným a tolik odlišným kulturám přežívajícím hluboko v deštných lesích nebo vyprahlých pouštích Afriky.

Po několika letech se naše prožité zkušenosti postupně usadily v jakési komplexnější podobě. Postupem času jsme pozapomněli na to nesmyslné a odporné, aby na povrch probublalo to inspirativní a zajímavé. Začali jsme chápat, že Afrika nás ovlivnila víc, než jsme si připouštěli, a nebyly to zdaleka jen domorodé kmeny, které se podepsaly na našem dalším vnímání světa kolem nás. Poté, co jsme se přes marný odpor opět zařadili do rychlíku zvaného Evropa, začali jsme si více všímat darů, které jsme v Africe obdrželi. Po nelehkém období zmatku jsme začínali vzpomínat na Afriku v příjemnějších souvislostech. Když jsme se plně odpoutali od všeho zlého, co nám Afrika nachystala, a čas odvál všechny rozdíly, které nás vytrhávaly z české společnosti, zatoužili jsme popsat celou cestu hlouběji. V roce 2011 tak vznikla kniha Cesta vzhůru, cestou v dál Západní Afrikou, která popisuje půlroční etapu naší cesty z Maroka přes celou západní Afriku do Beninu. Byla to nesmírně zajímavá a náročná část cesty, jejímž vrcholem bylo cestování po Mali a několik opravdu extrémních situací, které jsme v Mali prožili. Zajetí domorodým kmenem Dogonů pod útesem Bandiagara jsme popsali již v Nahé Africe. Další neméně infarktové příběhy z této části černého kontinentu jsme zachytili právě v knize Západní Afrikou.

Po vydání knihy bylo zřejmé, že bude třeba napsat další díl a zachytit etapu cesty, která vedla z nejjižnějšího cípu Afriky napříč celým kontinentem do Egypta a dále přes Střední východ zpátky do Evropy. K tomu jsem se dostal až po několika dalších letech. Text první a druhé knihy se nápadně liší již zmíněným odstupem, který umožnil jak nadhled, tak i hlubší vhled do některých, v našich očích důležitých, skutečností. Nyní je náš odstup ještě větší, což možná vede k setření některých detailů, ale snad i k hodnotnějšímu pohledu na to podstatné, na esenci naší pouti. S jistotou už víme, co nejzásadnějšího nám cesta napříč Afrikou přinesla. Bylo to objevení bran Damašku, podobné jaké zažil před dvěma tisíci lety židovský učenec Šavel z Tarsu. O tom, jak k tomu došlo a co předcházelo, vypráví tato kniha. Začínáme v Jihoafrické republice, kam jsme v polovině roku 2004 doputovali po půl roce náročné cesty. Z Čech jsme stopovali do Španělska, lodí se přeplavili přes Gibraltarský průliv a stopem pokračovali přes Maroko, Alžírsko, Západní Saharu, Mauretánii, Senegal, Mali, Burkinu Faso, Ghanu a Togo do Beninu. V Beninu nás zastavila občanská válka zuřící v Nigérii. Věřte, že není nic horšího než zfetovaný černoch s nabitým kalašnikovem v časoprostoru bezvládí. Je to ještě horší než Tarantinův zfetovaný černoch s letlampou. Tou dobou vypukla válka také v Pobřeží slonoviny, kam jsme původně chtěli zajet, a situace se komplikovala i v Nigeru a Čadu. Aby toho nebylo málo, v Gabonu vypukla epidemie eboly a rozšířila se do Kamerunu a Konga. Nikdo nevěděl, kudy a jak se bude ebola dál šířit. Nezbývalo než se přesunout do jižní Afriky jinak než po zemi.

Dva týdny jsme se pokoušeli domluvit si místo na nákladní lodi v obrovském přístavu v Ghaně. Když už jsme byli na palubě jedné z velkých lodí, ztroskotala domluva na úplatcích pro přístavní úředníky. Korupce v Africe dorůstá obludných rozměrů a nakonec pohlcuje i to poslední, co funguje. Dohromady bychom po všech úplatcích zaplatili asi dvojnásobek ceny letenky. V tu chvíli už nebylo co řešit. Z ghanské Accry jsme přeletěli do Johannesburgu v Jihoafrické republice, abychom pokračovali napříč celou Afrikou opačným směrem, tedy ze samého jihu na sever, až před brány skutečného i mystického Damašku.

Pokračování příště...

 

Autor: Ondřej Havelka | pátek 12.2.2016 9:00 | karma článku: 31,90 | přečteno: 664x
  • Další články autora

Ondřej Havelka

Symbolika kříže v oblasti toku řeky Nil

Údolí Howar, pozůstatek bývalého Žlutého Nilu vyschlého před několika tisíci lety, poutníka zavede až do Čadu, kde se setká se zajímavou symbolikou tuarežského kříže, jenž může být – a patrně je – pozůstatkem křesťanského kříže.

6.3.2021 v 9:09 | Karma: 24,73 | Přečteno: 368x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

Správná barva pleti, kultura a náboženství? Česká společnost je mimořádně tolerantní

V Evropě na východ od nás se z rasových důvodů lidé často poperou. Zeptejte se Roma na Ukrajině. V Evropě na západ od nás se lidé kvůli barvě pleti nebo vyznání dokonce (na můj vkus velmi) často pozabíjejí.

3.6.2020 v 7:10 | Karma: 32,55 | Přečteno: 1377x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Káva a cestování: kofeinové rauše v různých kulturách a nejlepší způsoby přípravy

Káva potřebuje svůj čas a člověk také, není nic smutnějšího než uhoněný chudák, který jednou rukou telefonuje a druhou si zalévá jakýsi nemravný patok, který stejnou rychlostí srkne a běží někomu skočit šipku mezi půle...

8.5.2020 v 8:41 | Karma: 17,09 | Přečteno: 420x | Diskuse| Kultura

Ondřej Havelka

Islám: pohostinnost v Arábii, netolerance v Evropě

Něco se ale změnilo. Výrazně. Muslimové na mě hleděli nepříjemně. Podmračenými pohledy a nadávkami v arabštině (kterým po roce práce v Egyptě rozumím) mě vyháněli ze „své“ čtvrti do „mé“ čtvrti, kam se svou barvou kůže patřím.

17.4.2020 v 7:25 | Karma: 42,05 | Přečteno: 1744x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Tuaregové: muslimové s křesťanskou minulostí a polyteistickými kořeny

Před expanzí islámu byly mnohé tuarežské klany po staletí křesťanského vyznání a někteří odborníci se domnívají, že tuarežský kříž je původně křesťanský kříž doplněný o některé berberské motivy. Jiní odborníci ovšem replikují...

24.3.2020 v 11:44 | Karma: 21,78 | Přečteno: 430x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

Mohamed a Ruda: kulturně–náboženský superstřet

Jeden z deseti Mohamedů se po prvním kulturním šoku ihned vrátí do rodné vesnice a nasytí starousedlíky historkami o zvrhlých turistech z Evropy. Jeden z deseti Mohamedů je tak znechucen, že se v mešitě radikalizuje...

26.2.2020 v 10:41 | Karma: 25,49 | Přečteno: 1032x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Náboženský šok

Náboženský šok, otazníky v očích, duchovní zemětřesení s hyenou v zádech a svatý muž, který zvracel motor.

1.10.2019 v 13:04 | Karma: 17,04 | Přečteno: 512x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Nejstarší cestopisy lidstva – Noe, Gilgameš a Sinuhet

Na dlouhé cestě poutník vidí jakoby „do věcí“, nazírá jejich podstatu, zatímco zajištěný usedlík obklopený bohatstvím a pohodlím vidí jen stíny, karikatury, převrácené hodnoty. Podobně to vyjadřuje například známé Platónovo...

30.1.2019 v 9:29 | Karma: 22,97 | Přečteno: 797x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

Starý zákon pohledem cestovatele – Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty

Starý zákon je mimo jiné jeden z nejstarších cestopisů lidské historie, který nejenže popisuje dobrodružství tehdejších cestovatelů, ale také, a to zejména, odhaluje hlubší význam cestování, odkrývá samu esenci putování.

22.1.2019 v 13:33 | Karma: 25,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

Agresivní černoch, lidská práva, kámen a paralyzér

Polonahý černoch se mě právě chystal zabít. Jednal přesně podle platné legislativy svého společenství, jednal podle ústně tradovaného imperativu – vlastního chránit, cizího zabít. Já jsem byl jednoznačně cizí.

15.1.2019 v 8:43 | Karma: 32,92 | Přečteno: 2138x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Kulturní šok – je naše kultura ta správná?

Připadalo nám naprosto normální sypat odpadky z okna – něco sežerou velbloudi, něco kozy a zbytek rozfouká vítr. Připadalo nám normální, že pracovní schůzka se uskuteční asi hodinku až tři po smluveném čase setkání nebo že ...

8.1.2019 v 13:33 | Karma: 48,41 | Přečteno: 23010x | Diskuse| Společnost

Ondřej Havelka

Africká deziluze

Žena je do půli těla nahá, omotána do hrubé deky. Povislá prsa má zdobená jizvovým tetováním, které přechází až na záda. Na nohách zvoní měděné kruhy. Je špinavá, zaprášená, nohy obalené zaschlým blátem.

7.12.2016 v 17:04 | Karma: 38,47 | Přečteno: 2898x | Cestování

Ondřej Havelka

V tajemné společnosti etiopských svatých mužů

Při šálku výborné etiopské kávy, která, jak zjišťuji, k duchovnímu rozjímání neodmyslitelně patří, se začítáme do Písma svatého. „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh."

7.6.2016 v 17:48 | Karma: 27,87 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

Spousta červených ňader a trocha bílé filosofie

Cestopis na pokračování... Z nového cestopisu Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU, jehož cestopisná a duchovní rovina se prolne před branami skutečného i mystického Damašku.

18.4.2016 v 19:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 3138x | Diskuse| Cestování

Ondřej Havelka

V jihoafrické síti rasové nenávisti

Z nového cestopisu Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU, jehož cestopisná a duchovní rovina se prolne před branami skutečného i mystického Damašku.

18.2.2016 v 9:36 | Karma: 39,72 | Přečteno: 1433x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4486x
Jmenuji se Ondřej Havelka, jsem cestovatel, religionista, teolog, podnikatel. Zabývám se mezikulturním a mezináboženským dialogem.

 

Seznam rubrik